Jedz co 3 godziny, a będziesz fit! Czy aby na pewno?
ENERGY FITNESS CLUB • dawno temu • 3 komentarzeWiększość osób trenujących na siłowni, czy uczęszczających na zajęcia fitness na pewno spotkała się z zaleceniem: „musisz jeść 5-6 posiłków dziennie co 3 godziny”. Teoria ta argumentowana jest przez wielu pozytywnym wpływem większej ilości posiłków na nasz metabolizm, zmniejszeniem uczucia łaknienia oraz jako sposób na utrzymywanie ciężko wypracowanej muskulatury.
Co więcej, w większości gabinetów dietetycznych również otrzymujemy tego typu wskazówki. Trzeba przyznać, iż wszystko to wydaje się dość logiczne, jednak po chwili głębszego zastanowienia okazuje się niezgodne z prawdą, co zresztą potwierdzają liczne badania naukowe.
Częste jedzenie nakręca metabolizm?
Efekt termiczny jedzenia (TEF) to ilość kalorii jaką nasz organizm zużywa na strawienie pokarmu i pozyskanie energii z jedzenia. W zależności od ilości białka, węglowodanów i tłuszczy w posiłku efekt ten będzie różny, ponieważ każdy makroskładnik zużywa inną ilość energii.
Natomiast jeśli zjemy tę samą ilość jedzenia, tylko w 3 a nie w 6 posiłkach w ciągu dnia, TEF nie będzie się różnił, ponieważ każdy z 3 posiłków zużyje dwukrotnie więcej kalorii w porównaniu do 6 posiłków. Spadek metabolizmu następuje dopiero po około 72h postu. Do tego wyobraźmy sobie człowieka pierwotnego, który je co 3 godziny.
Oczywiście jest to niemożliwe, gdyż jadł on wtedy, gdy udało mu się coś upolować. Gdyby ludzki organizm wymagał regularnych porcji pożywienia co 3 godziny, prawdopodobnie nasz gatunek nie przetrwałby tyle lat.
Małe porcje jedzenia hamują głód?
Jedząc 5–6 posiłków w ciągu dnia, aby zachować odpowiedni bilans kalorii i makroskładników porcje są znacznie mniejsze, niż gdybyśmy rozłożyli to np. na 3 posiłki. Tak jak w przypadku intensywnie trenującego mężczyzny, którego zapotrzebowanie kaloryczne będzie wynosić 3000 kcal, odpowiednio skomponowana porcja 500–600 kcal jedzenia na posiłek jest w stanie zaspokoić głód.
Gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku kobiety z zapotrzebowaniem 1500 kcal, która musiałaby jeść w okolicach 300 kcal na posiłek. Taką porcją ciężko zahamować uczucie głodu.
Musisz jeść co 3 godziny aby nie stracić mięśni?
Badania pokazują, iż częsta podaż białka w ciągu dnia może powodować osłabienie wrażliwości mięśni na działanie aminokwasów. Gdy posiłków w ciągu dnia jest mniej, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego bilansu kalorycznego i proporcji makroskładników, spada poziom aminokwasów we krwi, co pozwala wywołać kolejną porcją jedzenia wzrost syntezy protein (reakcję anaboliczną).
Podsumowanie
Jeżeli odżywiasz się zgodnie z teorią jedzenia co 3 godziny i jest to dla Ciebie wygodne, czujesz się świetnie, to nic nie zmieniaj! Natomiast trzeba mieć świadomość, iż nie jest to jedyne rozwiązanie, a w kontekście dbania o sylwetkę badania naukowe wskazują jako bardziej optymalne zmniejszenie ilości posiłków w ciągu dnia.
Z mojej perspektywy jest to opcja znacznie wygodniejsza i z punktu widzenia osoby zapracowanej łatwiejsza do wprowadzenia w życie. Nie musisz biegać z kilkoma pojemnikami z jedzeniem w ciągu dnia, aby uzyskać świetną sylwetkę!
Adrian Piera
Trener Personalny Energy Fitness Club
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze